Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych
Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych to schorzenie ortopedyczne, z którym dziecko się rodzi. Charakteryzuje się różnym stopniem zaawansowania niedorozwoju bioder – od lekkiego do ciężkiego.
Wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych jest najcięższą postacią dysplazji bioder. Częściej chorują dziewczynki i częściej choroba dotyka lewego stawu biodrowego.
Wczesne wykrycie wady – zaraz po urodzeniu, gwarantuje jej wyleczenie prostymi metodami ortopedycznymi. Brak rozpoznania lub późne rozpoznanie i niepodjęcie leczenia w odpowiednim czasie skutkują nieodwracalnym kalectwem dziecka na całe życie. Dlatego już w oddziale noworodkowym, zaraz po urodzeniu, bada się dzieci pod kątem tej wady. Jeżeli badania nie wykonano, to należy je przeprowadzić niezwłocznie, najpóźniej 2-4 tygodnie po urodzeniu.
Badanie obejmuje: ultrasonografię bioderek metodą Grafa oraz badanie ortopedyczne.
Lekarz ortopeda bada:
- napięcie mięśni kończyn dolnych
- zakres ruchomości stawów
- długość kończyn dziecka
- symetrię fałdów pośladkowo-udowych
- obecność objawów patologicznych
Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, dziecko do rozpoczęcia chodzenia tj. ok. 11 – 12 miesiąca życia ma wdrożoną profilaktykę i monitorowanie dalszego rozwoju bioder. Biodra chore są leczone i kontrolowane co 4 – 6 tygodni, aż do wyleczenia.
Dobór metody leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania wady.
Badanie ortopedyczne wraz z niebolesnym i nieinwazyjnym badaniem USG bioderek niemowlęcia w 100% gwarantuje wykluczenie lub potwierdzenie rozwojowej dysplazji stawów biodrowych.
Badania wykonujemy na nowoczesnym sprzęcie, Mindray DC 60 X-Insight z opcją Color Doppler, Power Doppler, HR Flow, PW Doppler. Głowica liniowa o częstotliwości 5,4 – 16 MHz.